Je lepší koupit nový, nebo ojetý vůz?

Dnes má každá rodina minimálně jeden automobil. Avšak ať už se o něj staráme sebelépe, po nějakém čase přijde doba, kdy bud e zkrátka nutné koupit nový vůz. Zde nás pak čeká dilema, který vybrat. Možností je totiž velká spousta. Tím základním, co musíme rozhodnout, je, zda vezmeme nový či ojetý automobil. Asi není třeba říkat, že obě možnosti mají něco do sebe. Mnohdy tak není zrovna snadné se rozhodnout.

 

Je pravdou, že nový vůz je podstatně dražší. Zatímco ojetinu koupíme již za částku v řádech desetitisíců, na zbrusu nový automobil si musíme připravit statisíce. A to nejsou peníze, které by většina z nás měla jen tak k dispozici. Jistě, vždy máme možnost leasingu, avšak ne každý se chce takto zadlužit.

 

nové auto na silnici

 

Dalším důležitým faktorem je spolehlivost. Samozřejmě potřebujeme, aby se nám auto po pár kilometrech nerozpadlo. Zde může mít opět výhodu ojetina, která je již vyzkoušená. Nové auto pak může mít řadu problémů, zvláště dnes, kdy jsou nejnovější modely plné různé elektroniky.

 

starší ojetý vůz

 

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že ojetý vůz může brzy přestat splňovat nejrůznější zákonné normy, zejména pak emisní, které se neustále zpřísňují. Pokud k tomu přidáme i fakt, že se pomalu v evropském parlamentu tlačí zákaz prodeje benzinových aut a přechod na ta elektrická, je jasné, že jejich životnost nebude ani zdaleka tak dlouhá.

 

Navíc je pravdou, že auta z pochybnějších bazarů mohou mít i vady, které jsou sice šikovně zakryté, ale po krátkém čase se projeví. Následuje pak oprava, která mnohdy není zrovna nejlevnější. Vždy se proto vyplatí si daný vůz prověřit v registru vozidel.

 

Je jasné, že pro obě možnosti existují poměrně pádné argumenty. Je tedy jen na vás, který z nich pro vás bude důležitější. Avšak ačkoliv finanční stránka rozhodně hraje velkou roli, měli bychom si uvědomit, že by neměla být hned na vrcholu našeho pomyslného listu. Bezpečnost a spolehlivost jsou totiž mnohem důležitější.