Co všechno musí fretka mít, aby se jí u vás líbilo? Fretka je jako domácí mazlíček nepřekonatelná!

Fretka může být hodně neobvyklým domácím mazlíčkem, i když se dnes chová už poměrně běžně. Musíte ji však vytvořit správné podmínky. Jaké to jsou? 

Co všechno musí fretka mít, aby se jí u vás líbilo? Fretka je jako domácí mazlíček nepřekonatelná! 

Není to pes ani kočka, přesto má podobnost s oběma. Stejně jako pejska, můžeme fretku venčit na vodítku venku, což jistě velmi ocení a podobně jako kočka, je i fretka hodně svéhlavá a hravá. Fretky se dají výborně ochočit, avšak to, jestli vás opravdu bude poslouchat, nezávisí na výchově ani na vás, ale na samotné fretce. Jde ovšem o zvířátko, které je hodně aktivní, potřebuje hodně pohybu i kontaktu, ale chová se ve velké kleci nebo voliéře. Na fretku musíte mít čas a potřebujete i dostatek prostoru. Pokud ho nebude mít doma, budete s ní muset denně chodit ven. Zejména děti budou jistě nadšené. 

fretka v kleci

Co potřebuje fretka k životu? 

Fretka je poměrně náročná, co se prostoru i času týče. Není to malý hlodavec, kterého můžete nechat celý den zavřeného v kleci. I když každé zvířátko vyžaduje péči a pozornost, fretka se nesmí nudit, potřebuje také hodně pohybu a to i několik hodin denně. I když fretky hodně spí a aktivní jsou podobně jako hlodavci až k večeru, je třeba jim dopřát výběr, pohyb a někdy i procházky venku. No, a pokud víte, že nebudete mít někdy moc času, pořiďte si fretky dvě, samy se totiž také dokážou dost dobře zabavit. Kromě vhodné a dostatečně prostorné klece, potřebuje fretka i dostatek hraček v kleci pro zabavení. Nezapomeňte i na to, že fretky jsou čistotné, takže zcela běžně se dají naučit chodit na záchod, podobně jako kočičky. 

fretka na procházce

Čím krmit? 

Aby fretka prospívala, potřebuje samozřejmě i kvalitní a vhodnou stravu a neustálý přístup k pitné vodě. Fretky mají rády maso a potřebují ho. Kromě toho ale nepohrdnou ani ovocem nebo zeleninou, dají se pro ně pořídit i speciální krmiva. Fretkám pak také velmi chutnají kočičí konzervy, kapsičky a nejrůznější laskominy, nemusíte se tedy vůbec bát a něčím takovým můžete fretkám zpestřit občas jídelníček. 

Pokud se rozhodnete fretce maso připravovat sami, pozor na to, aby bylo maso opravdu kvalitní. Jinak se můžete spolehnout na krmné směsi pro fretky, ty obsahují úplně všechno, co fretky potřebují. Ohlídejte tak také to, aby fretky netrávily čas v průvanu, potřebují spíše teplo, aby nenastydly.