Pokud se jdeme koupat do bazénu, většinou se díváme, zda je voda skutečně čirá a zda v něm neplavou nějaké nečistoty. A je jasné proč – asi všichni víme, že plavat ve vodě pokryté řasami není pro naše zdraví zrovna ideální.
Zajímavé však je, že se jen málokdo zajímá o to, jaké pH ona voda má. Přitom je to ze zdravotního hlediska stejně důležitý ukazatel jako obsah mikroorganismů. Problém zde samozřejmě je v tom, že tyto hodnoty nejdou na první pohled poznat. Pokud se přemnožily řasy a sinice, vidíme nazelenalý odstín, který nás varuje. Pokud tam však je kyselina či zásada, nijak to nepoznáme.
Je tedy odpovědností majitele bazénu, aby kontroloval i tyto hodnoty. To naštěstí není nijak složité, a domácí testy se dají sehnat poměrně levně. Ty mu prozradí, zda je vše v pořádku, nebo zda je nutná úprava pH v bazénu. Pokud ano, existuje velké množství přípravků, které právě toto dokážou. Lze je koupit v jakémkoliv obchodě s potřebami pro bazény, stačí jen vybrat ten pravý. Navíc se prodávají jak na zvýšení, tak i na snížení pH, takže stačí vzít ten, který potřebujeme.
Otázkou samozřejmě je, zda je to skutečně nutné. Proč bychom se o to měli zajímat? Jednoduše z toho důvodu, že to pro nás může mít nepěkné zdravotní důsledky. Již na základní škole jsme se koneckonců učili, že s kyselinami si není dobré zahrávat, a že nás mohou snadno poleptat. A ačkoliv není pravděpodobné, že by hodnoty v bazénu klesly až na nebezpečně nízkou úroveň, stále platí, že koupat se v kyselině, byť slabé, rozhodně není ideální. To samé pak platí i o zásadě.
Proto, pokud máme bazén, bychom rozhodně měli do testerů investovat a hodnoty pravidelně kontrolovat. Tak zachytíme problém dřív, než se rozvine a koupání se stane skutečně nebezpečným. To platí, zvláště pokud máme děti, které jsou přirozeně na tyto věci citlivější. Především ony si totiž zaslouží koupání v bazénu naprosto bez obav.